Wyprawy. Eksploracja. Ile tego było?

Przygotowania do tegorocznego wyjazdu z Elżbietą Dzikowską do Vilcabamby i okolic, kazały dokonać mi pewnego podsumowania. Ile do tej pory, ja, Roman Warszewski, odbyłem wypraw o charakterze eksploracyjnym? Oczywiście, w Ameryce Łacińskiej, począwszy od roku 1983, byłem grubo ponad 30 razy, ale – co zrozumiałe – nie wszystkie te wyjazdy miały odpowiednio pogłębiony, poznawczy charakter. Tych było znacznie mniej, ale jak już były, to były pasjonujące. No właśnie, ale ile – ile tych wypraw było? Zacząłem podliczać i oto co mi wyszło:1983 – podróż do ówczesnego departamentu Ayacucho na front wojny między lewacką organizacją Świetlisty Szlak a siłami rządowymi. Rezultat: Książka pt. „Pokażcie mi brzuch terrorystki” (Glob, Szczecin 1986; II wyd. Czarny Kot, Gdańsk 2001).

1992 – podróż na południe Boliwii i wędrówka szlakiem ostatniej kampanii Ernesto Che Guevary między Samaipatą a Camiri. Rezultat: Książka: „Skrzydlaci ludzie z Nazca” (Tower Press, Gdańsk 2000), „Boliwia 1966-1967” (Bellona, Warszawa 2012).

1998 – pierwsza wyprawa na płaskowyż Marcahuasi w Peru w nadbrzeżnym łańcuchu Andów. Inni uczestnicy: Stanisława „Asia” Grzelczak, Cezary Zych (Kanada). Wyprawa odnawia

zainteresowanie płaskowyżem, eksplorowanym swego czasu przez Daniela Ruzo. Rezultat:

Książka pt. „Marcahuasi – kuźnia bogów” (Bellona, Warszawa 2000).

1999 – druga wyprawa na płaskowyż Marcahuasi. Inni uczestnicy: Leszek Foltyn, Antoni Kujawa. Rezultat: Godzinny film telewizyjny TVP „Marcahuasi – płaskowyż kamiennych gigantów” (razem ze Stanisławą Grzelczak).

1999 – wyprawa z o. Edmundem Szeligą do peruwiańskiej dżungli, tropem amazońskich roślin leczniczych (plantas medicinales). Inni uczestnicy: Grzegorz Rybiński, Leszek Foltyn, Antoni Kujawa. Rezultat, a właściwie rezultaty: Książka – wywiad-rzeka z o. Edmundem Szeligą, jednym z prekursorów fitoterapii amazońskiej i andyjskiej, pt. „Ojciec nadziei. Niezwykłe życie o.

Edmunda Szeligi” (Tower Press, Gdańsk 2000; razem z Grzegorzem Rybińskim). Godzinny film telewizyjny TVP „Życie dla życia” (razem z Grzegorzem Rybińskim). Jestem też pomysłodawcą i spiritus movens wydania przez Tower Press monografii „Ziołolecznictwo amazońskie i andyjskie” (red. Katarzyna Żurowska), która ukazuje się w roku 2000.

2000 – wyprawa w poszukiwaniu Eldorado w dorzeczu rzeki Maestron (Nistron) w prowincji Madre de Dios w Peru wg wskazań zawartych na mapie, którą o. Edmund Szeliga swego czasu otrzymał od Indianina Juana Quispe z plemienia Pirów. Inni uczestnicy: Maciej Kostun, Jacek Kaziński, Dariusz Szmidt, Abel Muniz (Peru). W wyniku wyprawy formułuję tzw. „ayahuaskową teorię genezy mitu o Eldorado”, wg której legenda o Złotym Mieście i Złotym Królu jest rezultatem powstawania napoju z ayahuaski (Banisteriopsis caapi). Rezultat: Książka pt. „Tajna misja Eldorado” (Tower Press, Gdańsk 2005).2003 – pobyt na Wyspie Wielkanocnej. A będąc tam, zwracam uwagę na astronomiczną korelację Ahu Akiwi (jedynej grupy posągów zlokalizowanych w głębi wyspy) z miejscem, w którym okresowo na tamtejszym nieboskłonie pojawia się konstelacji Plejad. Rezultat: artykuł pt. „Niebiańskie rodzeństwo” w: „Poznaj Świat” IX(572)/2004, s. 6-17

2004 – pobyt w Tiahuanaco w Boliwii. Inni uczestnicy: Artur Ulrich, Marian Czerny, Janusz Tomaszkiewicz, Elżbieta Tomaszkiewicz, Ilona Ulrich, Artur Ulrich jr. Będąc tam identyfikuję w Puna Punku kamienne fragmenty wskazujące na istnienie w przeszłości większej liczby konstrukcji analogicznych ze słynną Bramą Słońca. Rezultat: artykuł pt. „Siostry Bramy Słońca” w: „Poznaj Świat” II(577)/2005, s. 60-68

2007 – wyprawa do wysokogórskiego plemienia Q’ero w peruwiańskich Andach. Inni uczestnicy: Dariusz Szmidt, Jacek Belczewski, Wojciech Godek, Osvaldo Gonza Arcondo (Peru). W czasie wyprawy natrafiam na indiańskie relacje mówiące o istnieniu w XVI wieku inkaskiego dowódcy Inki Paucara, który po upadku ostatniej inkaskiej stolicy - Vilcabamby, z wojownika przerodził się w ważnego reformatora i społecznego przywódcę. Rezultat: Książka „Q’ero. Długowieczność na zamówienie” (Fitoherb, Sopot 2009).

2008 - Wyprawa Vilcabamba-Vilcabamba: do Vilcabamby – do ostatniej stolicy Inków w Peru i do Doliny Vilcabamby w Ekwadorze. Inni uczestnicy: Jarosław Molenda, Rosa Cobos (Peru). Próba odpowiedzi na pytanie, co łączy dwie Vilcabamby w dwóch tak odległych od siebie regionach. Wspólnym ogniwem łączącym oba te miejsca – co w czasie wyprawy się potwierdza – może być postać Inki Paucara, na którego ślad natrafił w czasie wyprawy do Indian Q’ero.

2009 – Wyprawa Tupac Amaru do Urpipaty w Kordylierze Vilcabamba, w celu ustalenia faktycznego zasięgu ruin Machu Pucara. Inni uczestnicy: Arkadiusz Paul, Jarosław Molenda, Juvenal Cobos (Peru). Polacy po raz pierwszy docierają do Inti Huasi – najwyżej położonych inkaskich ruin w Andach (Puncuyoc, 4400 m n.p.m.). Rezultat: artykuł „Wyprawa Tupac Amaru 2009. Pierwsi Polacy w Puncuyoc” w: „Poznaj Świat” 10(637)/2010. W przygotowaniu książka pt. „Tajemnica Starej Fortecy”. 2011 – Wyprawa do Llactapata, inkaskich ruin, odkrytych w1911 roku przez Binghama, o których jednak wieść przepadła do roku 1983, kiedy zostały one na nowo „odkryte” przez Brytyjczyka Hugh Thomsona. Inni uczestnicy: Arkadiusz Paul.

2013 – drugi pobyt w Vilcabambie. Inni uczestnicy: Arkadiusz Paul. Rezultat: Album „Zielone Pompeje. Drogami Inków do Machu Picchu i jeszcze dalej” (Fitoherb, Sopot 2013; razem z Arkadiuszem Paulem).

2015 – wyprawa do Pusharo – największego petroglifu w peruwiańskiej selwie na terenie rezerwatu Manu. Inni uczestnicy: Kazimierz Krajka, Jan Lauer, Percy Huanca (Peru). Pierwsi Polacy w Pusharo. Nie był tam nawet Jan Kalinowski, pomysłodawca i inicjator utworzenia Parku Narodowego Manu. Rezultat: Reportaż „Pusharo znaczy kres” w: „Migotania” 1(50)/ 2016, s. 36-37

2016 – trawers kontynentu na trasie Buenos Aires – Lima, przez Argentynę, Brazylię, Paragwaj, Boliwię i Peru. Inni uczestnicy: Arkadiusz Paul. Na kanwie tej wyprawy oraz wyprawy z roku poprzedniego (Pusharo) w przygotowaniu książka pt. „Transamerica. Wyprawa do źródeł kontynentu”.

WKRÓTCE:
2017 – wyprawa z Elżbietą Dzikowską do Vilcabamby – podróż sentymentalna znanej podróżniczki do miejsca, które odwiedziła przed 40 laty. Wyprawa ma stanowić jedną z głównych osi biografii Elżbiety Dzikowskiej, pisanej przeze mnie, noszącej roboczy tytuł „Elżbieta Dzikowska. Tu jestem, tam będę”.
Roman Warszewski Dziennikarz i pisarz, autor wielu książek, w tym kilku bestsellerów. Laureat prestiżowych nagród. Wielokrotnie przebywał w Ameryce Południowej i Środkowej. Spotykał się i przeprowadzał wywiady z noblistami, terrorystami, dyktatorami, prezydentami i szamanami. Obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Żyj długo”.

Na skróty

30 lat jak jeden dzień (część 1)
30 lat jak jeden dzień (część 2)
30 lat jak jeden dzień (część 3)
30 lat jak jeden dzień (część 4)
30 lat jak jeden dzień (część 5)
Rok 2012 w pigułce

Rozmowy z noblistami

Nobel jak stare wino - wywiad z Mario Vargasem Llosą
Wywiad-rzeka z Mario Vargasem Llosą
Noblista z kraju vilcacory
Trzy rozmowy z "medycznymi" noblistami w Sztokholmie w 2009r.
Dwie rozmowy z Jean-Marie Gustavem Le Clezio - noblistą z roku 2008
Trzy rozmowy z "medycznymi" noblistami z roku 2008

Rozmowy z tuzami polskiej kultury

z Ryszardem Kapuścińskim
z Czesławem Miłoszem
z Andrzejem Szczypiorskim
z ks.Józefem Tischnerem
ze Stanisławem Lemem
ze Sławomirem Mrożkiem

Rozmowy z odkrywcami

z odkrywcą Vilcabamby - Gene Savoyem
z "królem huaqueros" Enrico Polim
z archeologiem prof. K. Makowskim
z etnolożką dr Marią Rostworowską
z tropicielem zaginionych miast- M. ienną
z właścicielem kamieni z Ica- dr J. Cabrerą

Najnowsza książka

Kuba 1958-1959
- Michał Piotrowski o tomie "Kuba 1958-1959"

Najnowszy album

Zielone Pompeje. Drogą Inków do Machu Picchu i Espiritu Pampa” (Razem z Arkadiuszem Paulem) (Seria Siedem Nowych Cudów Świata) Fitoherb, 2013

„Zielone Pompeje”, czyli zapasowe Królestwo Inków

Poprzednie książki

Kongo 1965
- O „Kongo 1965” w „Mówią Wieki” „Che” Guevara, Kongo i HIV
- „Kongo 1965”: uboczne skutki rewolucji
- "Kongo 1965" - opowieść o narodzinach zła
Cuzco 1536-1537
Zdjęcia uzupełniające książkę

- Coricancha

- Ollantaytambo

- Sacsayhuamán

- Recenzja w „Mówią Wieki”

Wyprawa Vilcabamba-Vilcabamba. Śladami wojownika, którego nie imał się czas.

- Dorota Abramowicz o książce

- Piotr M. Małachowski o książce

- „Ceviche”

- Ekwador. Niezłe jaja z równikiem

Boliwia 1966-1967

- Aneks osobowy - partyzanci i ich przeciwnicy

- Aneks - chronologia zdarzeń opisanych w książce

- Ewa Opiela o „Boliwii 1966-1967”

- Waldemar Gabis o „Boliwii 1966-1967”

- Maciej Kuczyński o „Boliwii 1966-1967”

Filmy godne polecenia

Garcilasso de la Vega
Na tropie nieznanych zwierząt

*Wywiad z dr Fabianem Michelangelim

Marcahuasi - góra kamiennych gigantów
Życie dla życia
o działalności o. Edmunda Szeligi w Peru
O genezie nazwy Vilcacora - dr Mirez

- przeczytaj więcej...

Preparaty Ojca Szeligi
Q`ero expedition 2007
Zobacz więcej >>

Kontakt

Formularz kontaktowy
Roman Warszewski na facebooku

Przyjaciele

Operuję w Peru - blog
Kochamy Peru
All inclusive
Sunshine Peru Travel
Ekopartner
Miesięcznik Poznaj Świat
Iberoameryka

Polecam

Żyj długo - pismo o zdrowiu
Q`ero Expedition Peru 2007
Herbsecret.pl - vilcacora
Poradnia.pl
Migotania - Gazeta literacka