Życiorys


Roman Warszewski (ur. 1959, Elbląg) - pisarz, dziennikarz i podróżnik, autor wielu książek, w tym kilku bestsellerów. Laureat prestiżowych nagród, niestrudzony globtroter, tropiciel zagadek przeszłości. Wielokrotnie przebywał w Ameryce Południowej i Środkowej, które zna jak własną kieszeń. W swych wojażach dotarł nawet na Wyspę Wielkanocną. Spotykał się i przeprowadzał wywiady z noblistami, terrorystami, dyktatorami, prezydentami i słynnymi szamanami. Pracował w redakcjach „Dziennika Bałtyckiego”, „Głosu Wybrzeża”, „Ilustrowanego Kuriera Polskiego”, a obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Żyj długo”. Współpracował z miesięcznikiem „Nieznany Świat”, „Poznaj Świat” oraz z kwartalnikiem literackim „Migotania, przejaśnienia”. Jest też autorem scenariuszy i realizatorem telewizyjnych filmów dokumentalnych poświęconych Ameryce Południowej, honorowym członkiem Centrum Medycyny Tradycyjnej (CIMT) w Limie oraz wiceprezydentem międzynarodowego stowarzyszenia Exploraciones Pantiacolla.

Zna kilka języków obcych, w tym narzecze keczua z sierry Ekwadoru, Peru i Boliwii. Był stypendystą fundacji German Marshall Fund oraz Komisji Wspólnot Europejskich. Jest autorem wielu książek reportażowych, m.in. „Pokażcie mi brzuch terrorystki”, „Inicjacja”, „Tajna misja - Eldorado”,„Skrzydlaci ludzie z Nazca”, „Q'ero: długowieczność na zamówienie”, a także zbioru opowiadań „Sztuka rozniecania ognia”. Współpracował z miesięcznikiem „Nieznany Świat”, pod którego patronatem w 1998 roku zorganizował wyprawę na płaskowyż Marcahuasi w Peru. Jej pokłosiem stała się książka „Marcahuasi - kuźnia Bogów”. W 1999 roku wraz z Grzegorzem Rybińskim opublikował książkę „Vilcacora leczy raka”, która przez wiele miesięcy gościła na czołowych pozycjach list bestsellerów i rozeszła się w przeszło trzystutysięcznym nakładzie. W roku 2007 zorganizował wyprawę do wysokogórskiego, długowiecznego plemienia Indian Q'ero, żyjącego w peruwiańskich Andach, a w roku następnym ekspedycję Vilcabmba - Vilcabamba, w czasie której odwiedził Vilcabambę - ostatnią stolicę Inków w Peru oraz Vilcabambę ekwadorską. W roku 2009 odbył wyprawę Tupac Amaru Expedition, w czasie której - wraz z Arkadiuszem Paulem i Jarosławem Molendą - jako pierwszy Polak dotarł do najwyżej położonych ruin inkaskich na przełęczy Puncuyoc oraz odnalazł ślady nieznanych ruin prekolumbijskich w Urpipata (Peru).

Jest również współrealizatorem dwóch filmów dokumentalnych: „Życie dla życia” i „Marcahuasi - góra kamiennych gigantów”. Jego najsłynniejsza hipoteza mówi, że legendarne miasto El Dorado nie istnieje w świecie materialnym, a jedynie w wymiarze psychicznym i jego wizje powstają w umysłach ludzi po spożyciu halucynogennej rośliny ayahuaski (Banisteriopsis caapi).