Tupac Amaru Expedition 2009


Właśnie wróciłem z Peru, z Tupac Amaru Expedition 2009 – wyprawy będącej kontynuacją Q’ero Expedition 2007 i Wyprawy Vilcabamba–Vilcabamba, Peru-Ekwador 2008.
Celem tegorocznej wyprawy było poszukiwanie archeologicznych dowodów istnienia Inki Paucara – szesnastowiecznego indiańskiego przywódcy, który zapoczątkował program rewitalizacji części inkaskiej szlachty, czego istniejącym po dziś śladem jest długowieczność plemienia Indian Q’ero.
Ekspedycja zakończyła się powodzeniem. Na porośniętych gęstą dżunglą stromych, górskich stokach wokół indiańskiej wioski Urpipata, znajdującej się na terenie byłego państwa neoinkaskiego, natrafiliśmy na ślady nieznanego dotąd osadnictwa z II połowy XVI wieku. Na nowo określiliśmy też rozmiary fortecy Machu Pucara, która – jak wynika z przeprowadzonych badań – w przeszłości była dużo bardziej rozległa niż do tej pory przypuszczano.
O intensywności osadnictwa na zbadanym przez nas terenie świadczą nie tylko okrągłe i prostokątne fundamenty domostw, na które natknęliśmy się w dżungli, ale także duże ilości ceramiki, jaką tam odnaleźliśmy. Wydaje się dość prawdopodobne, że to, co zobaczyliśmy to nadal tylko fragment większej całości, której prawdziwe rozmiary skrywa bardzo gęsta w tym miejscu selwa. Prowadzenie dalszej eksploracji w tym punkcie w przyszłości zdaje się być wielce uzasadnione i rokuje nadzieje na odkrycie dużego, nieznanego kompleksu architektonicznego pochodzącego z czasów Inków, z okresu walk o Vilcabambę – ostatnią inkaską stolicę. Kto wie, czy nie będzie trzeba tam jeszcze wrócić...
Dodatkowo, jako pierwsi Polacy dotarliśmy do najwyżej położonych inkaskich ruin na przełęczy Puncuyoc, znajdujących się na wysokości 4000 m npm.
Pierwsze zdjęcia z wyprawy, w której oprócz mnie brali udział: Arkadiusz Paul, Jarosław Molenda i – ze strony peruwiańskiej – Juvenal Cobos, można zobaczyć w dziale fotografie.
Już wkrótce więcej informacji na ten temat.

Roman Warszewski
Dziennikarz i pisarz, autor wielu książek, w tym kilku bestsellerów. Laureat prestiżowych nagród. Wielokrotnie przebywał w Ameryce Południowej i Środkowej. Spotykał się i przeprowadzał wywiady z noblistami, terrorystami, dyktatorami, prezydentami i szamanami. Obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Żyj długo”.

Ostatni album

„Zielone Pompeje.Drogą Inków do Machu Picchu i Espiritu Pampa”

(Razem z Arkadiuszem Paulem)
Seria Siedem Nowych Cudów Świata, Fitoherb 2013

„Zielone Pompeje”, czyli zapasowe Królestwo Inków