Z Elżbietą Dzikowska na grobie Tony Halika


Kolejną wizytę u Elżbiety Dzikowskiej, związaną z przygotowywaniem jej biografii, poświęcam na wizytę na cmentarzu na Bródnie, na grobie Tony’ego Halika. Już dawno chciałem tu przyjść, ale zawsze coś stawało na przeszkodzie. Teraz pogoda wypaliła na sto-dwa, poza tym bliskość Wielkanocy dodała motywacji, by zamiar ten w końcu realizować. No i stało się – pojechaliśmy. Grób znajduje się w kwaterze nr 31, w części D, w pobliżu pomnika Romana Dmowskiego. Zaprojektował go znany rzeźbiarz, przyjaciel Elżbiety Dzikowskiej, Kazimierz Zemła i jego bryła bardzo wyróżnia się na tle innych grobów. Brązowy, a właściwie kakaowy strzegomski granit tchnie solidnością i spokojem, a rzeźba plecaka zawieszonego na krzyżu, stanowi wymowną wizytówką Tony Halika. (Znam ten projekt, bo jego miniaturkę widziałem już w tzw. Białej Sali, w domu Elżbiety.) W tym samym grobie spoczywa też Mama Elżbiety Dzikowskiej, Jadwiga Zbańska (primo voto Górska) i jej zamordowany w Lublinie w czasie wojny Ojciec, Zygmunt Górski. Elżbieta mówi: – Życie zmusiło mnie do tego, że stałam się też specjalistką od ekshumacji. Szczątki ojca sprowadziłam aż z Lublina. W rezultacie, jest tu też miejsce dla mnie, ale Tony musi być cierpliwy - jeszcze długo będzie czekać…



Widać, że grób jest często odwiedzany. Na płycie stoi dużo wypalonych lampek i stoi sporo kwiatów. Najczęściej przychodzi młodzież – aż 14 szkół w Polsce nosi imię Tony Halika. Postać ich patrona inspiruje wielu młodych ludzi: do podróży, przygody, poznania, do kontaktu z tym, co nieznane i egzotyczne. O ile łatwiejsze jest dziś realizowanie marzeń z tym związanych niż za czasów Tony Halika i młodości Elżbiety Dzikowskiej!

Usuwamy stare kwiaty i zastępujemy je świeżymi, stawiamy nowe lampki. Nad nami wiosna, jasne słońce. Tony Halik zmarł w końcu maja 1998 roku. Za nieco miesiąc minie już 19 lat. Na chwilę siadamy na ławce przed grobem i w ciszy kontemplujemy: jak szybko i niepostrzeżenie mija czas, i co po nas pozostaje, gdy już nas nie ma…
Elżbieta DzikowskaTony Halik
Roman Warszewski
Dziennikarz i pisarz, autor wielu książek, w tym kilku bestsellerów. Laureat prestiżowych nagród. Wielokrotnie przebywał w Ameryce Południowej i Środkowej. Spotykał się i przeprowadzał wywiady z noblistami, terrorystami, dyktatorami, prezydentami i szamanami. Obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Żyj długo”.

Ostatni album

„Zielone Pompeje.Drogą Inków do Machu Picchu i Espiritu Pampa”

(Razem z Arkadiuszem Paulem)
Seria Siedem Nowych Cudów Świata, Fitoherb 2013

„Zielone Pompeje”, czyli zapasowe Królestwo Inków