Wiadomosci24: Śladami ludu Q`ero z podróżnikiem Romanem Warszewskim


"Czytelnik który sięgnie po tę książkę otrzyma fascynujące połączenie powieści podróżniczej, historycznej i – nie boję się tego określenia – powieści naukowo – detektywistycznej". (Dorota Abramowicz)

W ostatnich tygodniach na rynku księgarskim ukazały się dwie pozycje autorstwa podróżnika i pisarza Romana Warszewskiego. Pierwsza z nich nosi tytuł „Wyprawa Vilcabamba – Vilcabamba. Śladami wojownika którego nie imał się czas”. Jest ona poniekąd kontynuacją wcześniejszej pt. „Q`ero – długowieczność na zamówienie”. Druga, to pierwszy na świecie album opisujący obrazami wyprawy autora do Ameryki Południowej. Gdańscy miłośnicy twórczości Warszewskiego w październiku i listopadzie br. wielokrotnie mieli sposobność uczestniczenia w wieczorach autorskich promujących wspomniane pozycje. Jedno z ostatnich spotkań odbyło się 6.listopada w Filii nr 6 Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Autor, z towarzyszącym mu uczestnikiem jednej z wypraw lekarzem Markiem Prusakowskim, zaprezentował niezwykle interesujący film traktujący o przebiegu poszukiwań i nawiązywania pierwszych kontaktów z członkami plemienia Q`ero. Szczegóły tej wyprawy opatrzone komentarzami podróżnika ,znajdują się w książce „Q`ero – długowieczność...”.

Roman Warszewski podążając w kolejnej podróży śladami Inków, przedstawił także swoje dwie nowe książki. We wstępie do pierwszej „Wyprawa Vilcabamba – Vilcabamba .Śladami wojownika którego nie imał się czas”, publicystka Dorota Abramowicz tymi słowy ją poleca: Czytelnik który sięgnie po tę książkę otrzyma fascynujące połączenie powieści podróżniczej, historycznej i – nie boję się tego określenia – powieści naukowo – detektywistycznej. Chociaż tematem „śledztwa” przeprowadzonego przez Romana Warszewskiego są losy i dokonania XVI-wiecznego inkaskiego wojownika Inki Paucara, to opowieść o układaniu historycznych puzzli czyta się lepiej od niejednego kryminału.

Jest to nader trafna kwalifikacja, bowiem w rezultacie przeprowadzonych badań i powiązania ich z historią, wykreowana przez Warszewskiego teoria nie budzi wątpliwości. Sekret długowieczności Q`ero został rozwiązany!

Otóż najazdowi hiszpańskich konkwistadorów wyposażonych w nowoczesny na owe czasy sprzęt bojowy Inkowie sprostać nie zdołali. Po opanowaniu przez konkwistadorów ostatniej stolicy Inków Vilcabamby i wyparciu ich w głąb dzikiej selwy (dżungli), dzielny obrońca inkaskiej stolicy, generał i wizjoner Inka Paucar znalazł ratunek dla swojego ludu. Militarne pokonanie najeźdźców zawiodło. Postanowił zastosować inną taktykę – przetrwać dzięki długowieczności. Z grupą przywódców wyprowadził Q`ero w wysokie Andy, gdzie izolacja od cywilizowanego świata ustrzeże od chorób, a ekologiczne wyżywienie, czyste środowisko oraz ziołowe mikstury utrzymają członków społeczności w dobrej kondycji zdrowotnej. Inka Paucar intuicyjnie wyprzedził współczesnych -wśród Q`ero żyje bodajże najliczniejsza grupa stulatków na świecie.

Warszewski zafascynowany życiorysem nieobecnego w historii, zapomnianego przez Inków, wojownika Paucara ożywił na stronach omawianej książki. Wędrując z miłośnikiem Ameryki prekolumbijskiej Jarosławem Molendą pod opieką nieocenionej, wywodzącej się z inkaskiej szlachty rodziny Cobosów – przewodniczką Rosą, podróżnicy wydzierali selwie tajemnice nieistniejącej już cywilizacji.

Na kolejnych etapach najeżonego trudnościami szlaku, pozyskiwane od miejscowych informacje konfrontowali z materialnymi, mocno już zatartymi przez ekspansywną przyrodę śladami. Trwająca około 2 miesięcy wyprawa ekipy Warszewskiego przemierzyła trasę od peruwiańskiej stolicy Vilcabamba po ekwadorską Vilcabambę, wszędzie napotykając dowody obecności Inki Paucara. W tej pasjonującej książce, która niewątpliwie powiększy liczbę bestselerów na koncie Romana Warszewskiego, autor opowiedział o losach wyjątkowego człowieka – człowieka, dzięki któremu przetrwało inkaskie plemię Q`ero.

Źródło: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/sladami_ludu_qero_z_podroznikiem_romanem_warszewskim_287451.html
recenzjeQero
Roman Warszewski
Dziennikarz i pisarz, autor wielu książek, w tym kilku bestsellerów. Laureat prestiżowych nagród. Wielokrotnie przebywał w Ameryce Południowej i Środkowej. Spotykał się i przeprowadzał wywiady z noblistami, terrorystami, dyktatorami, prezydentami i szamanami. Obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Żyj długo”.

Ostatni album

„Zielone Pompeje.Drogą Inków do Machu Picchu i Espiritu Pampa”

(Razem z Arkadiuszem Paulem)
Seria Siedem Nowych Cudów Świata, Fitoherb 2013

„Zielone Pompeje”, czyli zapasowe Królestwo Inków