Indianie Q'eros - najbardziej długowieczne plemię Ameryki Południowej


Na marginesie, po prawej stronie, pod zapowiedzią książek, które mają się już wkrótce ukazać ("Boliwia 1967") i anonsem tych, które są w tej chwili u Wydawcy w przygotowaniu ("Cuzco 1536-37"), powinna pojawić się jeszcze jedna rubryka: "Książki w pisaniu".

Otóż w tej chwili piszę (i mam nadzieję sfinalizować to do końca bieżącego roku) książkę pt. "Wyprawa Vilcabamba-Vilcabamba. Śladami wojownika, którego nie imał się czas". To kontynuacja książki o Indianach Q'ero ("Q'ero. Długowieczność na zamówienie"), która ukazała się w roku 2009; w pewnym sensie jej druga część.

W tym nowym tomie podążam tropem Inki Paucara - wojownika, który po upadku ostatniej stolicy Inków - Vilcabamby najpierw przekonał część inkaskiej szlachty do tego, by wdrożyć program biologicznej odnowy (namacalnym śladem tego są dożywający dziś 115-120 lat Indianie Q'ero, których odwiedziłem w 2007 roku), a następnie - porwał się na rzecz nie lada: część swego ludu z terenu dzisiejszego Peru - niczym inkaski Mojżesz! - wyprowadził do południowego Ekwadoru, do doliny, która na cześć opuszczonej peruwiańskiej Vilcabamby, także została nazwana Vilcabambą.


Dolina Vilcabamba z Ekwadoru - obok kraju Indian Q'ero - to druga, po dziś istniejąca enklawa długowieczności na terenie Ameryki Południowej. Wielu tamtejszych mieszkańców do dziś dożywa 105-110 lat. To znów ciepły do chwili ślad reformatroskiej działalności Inki Paucara. Jak dokonał on tego, że skłonił część swych pobratymców do przeniesienia sie do Ekwadoru, i jak oni w tej swej nowej Ziemi Obiecanej byli zdolni dożywać matuzalemiego wieku, opowiadam w mojej nowej książce, nad którą w tej chwili pracuję.

Myślę, że jest to opowieść, która wielu może zainteresować. Gdy nie tak dawna jej ramy nakreślałem znanemu podróżnikowi Maciejowi Kuczyńskiemu, ten słuchał z ogromnym zainteresowaniem. Kiedy skończyłem, usłyszałem: "Już teraz chciałbym tę książkę przeczytać!"
Na razie przypominam krótki film, który w roku 2007 Wojtek Godek nakręcił w czasie naszej wyprawy do kraju Indian Q'ero. Dla tych, którzy czytali książkę "Q'ero. Długowieczność na zamówienie", to obrazowe uzupełnienie tego reportażu. Natomiast dla tych, którzy książki tej nie znają, dokument ten może stanowić zachętę, by po tę pozycję sięgnąć.
IndianiePeruQero
Roman Warszewski
Dziennikarz i pisarz, autor wielu książek, w tym kilku bestsellerów. Laureat prestiżowych nagród. Wielokrotnie przebywał w Ameryce Południowej i Środkowej. Spotykał się i przeprowadzał wywiady z noblistami, terrorystami, dyktatorami, prezydentami i szamanami. Obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Żyj długo”.

Ostatni album

„Zielone Pompeje.Drogą Inków do Machu Picchu i Espiritu Pampa”

(Razem z Arkadiuszem Paulem)
Seria Siedem Nowych Cudów Świata, Fitoherb 2013

„Zielone Pompeje”, czyli zapasowe Królestwo Inków